Fitness

Co daje bieganie ?

Każdy wie, że bieganie to świetny sposób na osiągnięcie dobrej kondycji, ale może również przynieść korzyści prawie każdej części ciała i poprawić samopoczucie. Bez względu na to, czy jest to Twoja ulubiona część dnia, czy też coś, przez co musisz się przepchnąć, korzyści są niezaprzeczalne. Następnym razem, gdy myślisz o pominięciu biegu, pomyśl o tych sześciu powodach, aby wydostać swój tyłek za drzwi.

 1. Bieganie Poprawia Twoje zdrowie
  Wierzcie lub nie, bieganie jest naprawdę świetnym sposobem na zwiększenie ogólnego poziomu zdrowia. Badania pokazują, że bieganie może podnieść Twój poziom dobrego cholesterolu, jednocześnie pomagając zwiększyć Twoje funkcje płuc i ich wykorzystanie. Ponadto bieganie może również wzmocnić Twój system odpornościowy i zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów krwi.
 2. To zapobiega chorobom
  Dla kobiet, bieganie może faktycznie pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na raka piersi. Może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia udaru mózgu. Wielu lekarzy zaleca dziś bieganie osobom, które są we wczesnym stadium cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i osteoporozy, a udowodniono, że pomaga ono zmniejszyć ryzyko zawału serca. Pomagając tętnicom zachować ich elastyczność i wzmacniając serce, można znacznie zmniejszyć ryzyko zawału serca.
 3. Możesz stracić na wadze
  Bieganie jest jedną z najlepszych form ćwiczeń dla utraty lub utrzymania stałej wagi. Przekonasz się, że jest to wiodący sposób na spalenie dodatkowych kalorii i że jest to drugie najskuteczniejsze ćwiczenie pod względem ilości spalanych kalorii na minutę, następujące dopiero po biegu narciarskim.
 4. Bieganie zwiększa Twoją pewność siebie
  Nie wszystkie korzyści z biegania są fizyczne. Bieganie może zapewnić zauważalny wzrost pewności siebie i poczucia własnej wartości. Wyznaczając i osiągając cele, możesz pomóc dać sobie większe poczucie umocnienia, które sprawi, że poczujesz się dużo szczęśliwszy.
 5. To łagodzi stres
  Stres może w rzeczywistości powodować szereg problemów zdrowotnych i nastrojowych. Może również obniżać apetyt i jakość snu. Kiedy biegniesz, zmuszasz swoje ciało do nadmiaru energii i hormonów. Bieganie pomaga również zmniejszyć szanse na rozwój napięciowych bólów głowy.
 6. Bieganie ma moc eliminowania depresji.
  Kiedy jesteś przygnębiony, ostatnią rzeczą, jaką prawdopodobnie chcesz zrobić, to wstać i iść pobiegać. Jednak już po kilku minutach biegu twój mózg zacznie wydzielać hormony, które naturalnie poprawiają twój nastrój. W rzeczywistości istnieje niewiele rzeczy na świecie, które mogą lepiej lub szybciej leczyć depresję niż ćwiczenia takie jak bieganie.

Bieganie jest niezwykle korzystne dla ciała, umysłu i ducha. Przekonasz się, że nawet krótkie biegi mogą sprawić, że poczujesz się bardziej energiczny, bardziej skoncentrowany i będziesz mógł lepiej cieszyć się wszystkim, co życie ma do zaoferowania.