Ogród

Czereśnie – sadzenie, uprawa, zbiór

Wiśnie są odmianą najczęściej spotykaną na rynkach. Mają gęstą, bogatą i prawie pionową konsystencję. Wiśnie rosną w strefach twardości od 5 do 7; są samoistne i najlepiej nadają się do sadu lub dużego ogrodu. Potrzebne będą co najmniej dwa lub trzy drzewa, ponieważ będą musiały zapylać się nawzajem. Jednak ostatnim i ekscytującym zjawiskiem w czereśniach jest karłowata, samozapylająca się odmiana ‚Stella’.

Wiśnie nie są zwykle spożywane na surowo, ale są szeroko stosowane jako konserwanty i do innych celów kulinarnych. Wiśnie są znacznie mniejsze od wiśni i wszystkie odmiany są samozapylające. Rosną one w strefach 4-6.

Wiśnie zazwyczaj zaczynają rodzić owoce w czwartym roku życia; drzewa karłowate rodzą owoce rok wcześniej. Jedna dojrzała, standardowej wielkości tarta lub czereśnia wytwarza 30 do 50 kwarców wiśni rocznie; drzewo karłowate, około 10 do 15 kwarców.

ROŚLINNOŚĆ
Wiśnie roślinne późną jesienią lub wczesną wiosną (kiedy ziemia jest miękka i ma większą wilgotność).
W przypadku wiśni i czereśni należy upewnić się, że różne odmiany zapylają się nawzajem.
Sadzić w miejscach nasłonecznionych, o dobrej cyrkulacji powietrza; unikać sadzenia w pobliżu drzew lub budynków zacienionych.
Wiśnie potrzebują głębokiej, dobrze opróżnionej gleby.
Wiśnie potrzebują głębokich, dobrze opróżnionych gleb. Odległość między wiśniami wynosi od 35 do 40 stóp; wiśnie karłowate od 5 do 10 stóp.
Wiśnie i czereśnie potrzebują miejsca w odległości od 20 do 25 stóp; krasnoludki w odległości od 8 do 10 stóp.
Osadzić drzewa na standardowych podkładkach ze złączem przeszczepowym kilka centymetrów poniżej poziomu gruntu. Drzewa należy sadzić na podkładkach karłowatych ze złączem przeszczepowym kilka centymetrów powyżej poziomu gruntu.
W przypadku sadzenia drzew wachlarzowo trenowanych, przed sadzeniem należy wykonać niezbędne podpory. Wentylatory należy sadzić w odległości zaledwie 12 do 15 stóp od siebie.
W przypadku drzew bezkorzeniowych należy umieścić podkładkę na niewielkim kopcu ziemi w środku otworu do sadzenia i rozłożyć korzenie w dół i z dala, starając się nie zginać korzeni. Zasypać ziemię.
W przypadku drzew rosnących w pojemnikach należy najpierw usunąć bryłę korzeniową i na jej boku, a następnie przeciąć korzenie nożycami. Nie przykrywaj wierzchołka bryły korzeniowej.

UWAGA:
Nie ma różnicy w pielęgnacji pomiędzy kwaśnymi i słodkimi wiśniami.
Nałożyć mulcz, aby zachować wilgoć.
Pokryć drzewa siatką w celu ochrony owoców przed ptakami.
Podlewać rutynowo w miejscach suchych.
Przerzedzanie owoców nie jest konieczne w przypadku wiśni, ponieważ zazwyczaj przerzedzają się one naturalnie na początku lata.
Śliwki co roku pod koniec zimy, aby zachęcić do wzrostu nowych owoców. Nie należy sadzić śliwek jesienią.
Nawozić każdej wiosny, aż drzewa zaczną rodzić, a następnie nawozić dopiero po zbiorach każdego sezonu.
PASTIWA/CHORÓBY
Mszyce
Japońskie chrząszcze
Gąsienice
Brown Rot
Black Knot
Canker bakteryjny (jak najszybciej wyciąć wszelkie gałęzie z oznakami czarnego węzła lub raka bakteryjnego)
Ptaki
ZBIÓR/SKŁADOWANIE
Owoce należy zbierać tylko wtedy, gdy są w pełni dojrzałe (ciemnoczerwone, czarne, żółte); zawartość cukru zwiększa się na kilka dni przed osiągnięciem pełnej dojrzałości.
W ciągu tygodnia owoce są gotowe do zbioru. Jeść lub gotować natychmiast.
Owoce należy zbierać, gdy są jędrne, jeśli mają być zamrożone.
Upewnij się, że zrywasz owoce z szypułką wiśni, aby nie rozerwać ich na strzępy, ale uważaj, aby w przyszłym roku nie doprowadzić do powstania owoców.
Ręczne zrywanie może zranić pędy i spowodować infekcję; Pędy należy uciąć nożyczkami.
Należy pamiętać, że wiśnie nie rodzą owoców do czwartego roku życia. Następnie powinny one produkować około 30 do 50 kwarców wiśni rocznie.
ZALECANE ODMIANY
Sweet Cherries
Wczesny – „Czarny Tatarczyk
Midseason – „Bing
Późno – „Stella
Wiśnie (Sour Cherries)
Early – „Early Richmond
Midseason – „Montmorency
Późno – „Meteor
WIT & WISDOM
Rok wiśniowy, rok wesoły.

Istnieje słynny mit, że prezydent George Waszyngton ściął drzewo wiśniowe, a następnie przyznał się do winy ojca. Mit ten został wymyślony przez biografa prezydenta Waszyngtonu, który miał nadzieję okazać swoją uczciwość. Nadal uważamy, że to świetny pomysł, aby uczcić Dzień Prezydenta pysznym przepisem na ciasto wiśniowe!