Zwierzęta

Fakty o żabach i ropuchach

Żaby są amfibiami, które są znane z umiejętności skakania, odgłosów trzeszczenia, wybrzuszenia oczu i śliskiej skóry. Żyją na całym świecie i są jednymi z najbardziej zróżnicowanych zwierząt na świecie, z ponad 6.000 gatunków.

Żaby znacznie przewyższają dwie pozostałe grupy płazów – salamandry i owady. Według strony internetowej American Museum of Natural History (AMNH), Amphibian Species of the World, która jest aktualizowana w czasie rzeczywistym, pod koniec kwietnia 2015 roku, istnieje 6.482 gatunków w porządku Anura (żaby i ropuchy), 691 gatunków w porządku Caudata (salamandry i traszki) i 204 gatunki w porządku Gymnophiona (caecilians). Według ZOO San Diego, owady te wyglądają jak duże robaki lub śliskie węże. Nie mają rąk ani nóg, a żyją pod ziemią w sieci tuneli.

Żaby vs. ropuchy
Według University of Michigan Museum of Zoology, nie ma naukowego rozróżnienia między żabami i ropuchami. Zarówno żaby jak i ropuchy należą do zakonu Anura, ale występują w różnych rodzinach. „Prawdziwe ropuchy” tworzą rodzinę Bufonidae, która obejmuje 580 gatunków.

Żaby i ropuchy mają jednak specyficzne cechy, które je określają, według ZOO Maryland. Na przykład, żaby są przeważnie wodne; większość ropuch żyje na lądzie (ale w pobliżu wody). Żaby mają zęby, a ropuchy nie. Ropuchy obu płci mają rudymentarny zalążniak zwany organem oferenta. Żaby są również zazwyczaj dłuższe niż ropuchy.

Ponadto żaby mają gładką, śliską skórę; ropuchy mają suchą, wyboistą skórę. Wyboje nie są jednak brodawkami, a człowiek nie może dostać brodawek od obsługi ropuchy, według Zoo w San Diego. Ropuchy mają jednak za oczami gruczoły, które mogą wydzielać płonącą toksynę mleczną.

Rozmiar i wygląd
Niektóre żaby mają toksyczną skórę. Niektóre południowoamerykańskie żaby są tak toksyczne, że jedna kropla ich skórnej wydzieliny może zabić dorosłego człowieka. Trujące żaby zazwyczaj mają jasne kolory, aby ostrzec drapieżniki, że ich skóra jest toksyczna, zgodnie z San Diego Zoo. Kamuflaż to kolejna technika przetrwania. Wiele żab ma cętkowaną zieloną lub brązową skórę, aby pomóc im wtopić się w ich otoczenie. [Galeria: Dziwna żaba Zdjęcia: Kalejdoskop kolorów]

Ponieważ jest tak wiele rodzajów żab, jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich. Największą żabą jest żaba Goliat, która ma 13,5 cala długości (30 centymetrów) i waży 6,6 funta. (3 kilogramy), według ZOO San Diego. Diabelska żaba z Madagaskaru, obecnie wymarła, niegdyś nosiła tytuł największej żaby. Miała ona 16 cali długości (41 cm) i ważyła 10 funtów. (4,5 kg), według National Geographic.

Najmniejszą żabą jest żaba złota, która według ZOO San Diego ma malutką żabę o długości 0,39 cala (1 cm) i tylko 7 uncji (200 gramów). To jest około wielkości dziesięciocentówki.

Habitat
Żaby muszą znajdować się wokół obszarów, na których znajduje się źródło wody, aby mogły się rozmnażać, ale poza tym znajdują się one na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy i w prawie każdym środowisku. Trucizna żaba dart żyje w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Północne żaby lamparta żyją na północnych obszarach Ameryki Północnej w bagnach i łąkach. Zielonooka żaba drzewna żyje w pokrytych mchem lasach deszczowych Queensland, Australia, zgodnie z National Geographic. Pustynna żaba deszczowa żyje wyłącznie w Namibii i Afryce Południowej, wzdłuż wybrzeża na wydmach.

Dieta
Żaby często zjedzą każdą żywą rzecz, która zmieści się w ich ustach. Należą do nich robaki, pająki, robaki, ślimaki, larwy, a nawet małe ryby. Aby złapać ofiarę, ich lepkie języki będą rzutki z ich pyska i wyciągnąć ofiarę do pyska żaby. Ten ruch jest tak szybki, że często ofiara nie ma szans na ucieczkę. Język żaby może wbić się z powrotem do pyska w ciągu 15/100 sekund.

Według ZOO w San Diego, żaby i ropuchy pomagają utrzymać światową populację owadów pod kontrolą. Ich apetyt na robaki jest zazwyczaj dość pomocny, ale czasami może doprowadzić do katastrofy. Na przykład, w 1935 roku, ropuchy z Puerto Rico zostały wprowadzone do Australii, aby zabić chrząszcze trzcinowe. Jednak ropuchy z trzciny cukrowej, które mogą rosnąć tak duże jak talerz obiadowy, wolały jeść rodzime żaby, małe marsupiany i węże. Oryginalne 102 ropuchy wyruszyły na cały kontynent, a ich liczba wzrosła do ponad 1,5 miliarda, jak wynika z artykułu Live Science z 2010 roku. Dziś, ropuchy trzcinowe podbiły ponad 386.000 mil kwadratowych (1 milion kilometrów kwadratowych) Australii. Jest to równowartość powierzchni nieco większej niż stany Teksas i Oklahoma razem wzięte.

Habity
Żaby to stworzenia społeczne, które żyją w grupach. Grupa żab nazywana jest armią, kolonią lub węzłem. Grupy młodych żab będą nawet pływać razem w ławkach, podobnie jak ryby.

Podczas sezonu godowego, samce żab w grupie będą dość głośno chichotać. Żaby kręcą się, aby przyciągnąć samice. Kiedy samica znajdzie samca, który jej się podoba, samiec chwyci ją i wypuści mu jaja do zapłodnienia.