Zwierzęta

Ile powinien ważyć kot ?

Wiesz, czy kotek musi się odchudzać? Grube koty są tak powszechne, że możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że twój jest po lewej stronie. Jednak koty z nadwagą i otyłością są teraz liczniejsze od tych, które przybierają zdrową wagę, a weterynarze również widzą więcej super-otyłych kotów.
„Problemem jest dla nas to, że lubimy psuć nasze koty, a koty lubią jeść, więc łatwo się trochę przekarmić”, mówi Philip J. Shanker, DVM, właściciel The Cat Hospital w Campbell, CA.

To coś, co należy brać na poważnie. Nawet kilka dodatkowych kilogramów może sprawić, że Twój pupil będzie bardziej narażony na pewne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca typu 2, a inne, takie jak zapalenie stawów, staną się gorsze. To może nawet powstrzymać je przed właściwą pielęgnacją. Odkładanie nadwagi powinno prowadzić do zdrowszego, szczęśliwszego kota.

Idealna waga dla kotów
Większość kotów domowych powinna ważyć około 10 funtów, choć mogą się one różnić w zależności od rasy i budowy. Kot syjamski może ważyć zaledwie 5 funtów, podczas gdy kot rasy Maine Coon może ważyć 25 funtów i być zdrowy.

Weterynarz może dać Ci znać, czy Twój kot ma nadwagę, ale są pewne oznaki, których możesz szukać na własną rękę – mówi Melissa Mustillo, DVM, weterynarz w A Cat Clinic w Maryland.
„Koty powinny mieć tę klepsydrę, kiedy patrzysz na nie z góry, nie powinny mieć obwisłego brzucha zwisającego w dół, a ty powinnaś być w stanie wyczuć ich żebra” – mówi.

Jak utrzymać funty w ryzach
Weterynarze mówią, że przyrost masy ciała kota zwykle sprowadza się do rodzaju i ilości karmy, którą jest karmiony, a także do zwykłej starej nudy.

„Kiedy się nudzą, myślą, ‚Równie dobrze mógłbym iść jeść… Oh, patrzcie, nie ma jedzenia w mojej misce, będę zawracał mamie głowę po więcej jedzenia”, mówi Mustillo.

A kiedy jęczą, wielu właścicieli poddaje się, aby utrzymać swoje zwierzęta w czystości.

Ale można zapobiec lub ograniczyć przyrost masy ciała:

Zastąpić suchą karmę puszką, która ma tendencję do posiadania większej ilości białka i mniejszej ilości węglowodanów. Karma w puszkach jest również dobrym sposobem na ustalenie odrębnych por posiłków dla Twojego zwierzęcia. Wiele kotów przybiera na wadze, gdy właściciele zostawiają miskę z suchą karmą, dzięki czemu mogą jeść przez cały dzień.
Zredukuj ilość przysmaków. Koty równie dobrze radzą sobie z innymi przysmakami, jak z zabawą z tobą.
Spraw, aby Twój kot pracował na swoje jedzenie. Weterynarze stwierdzili, że koty są zdrowsze i spokojniejsze, gdy ich właściciele używają „łamigłówek żywieniowych”, którymi kot musi się toczyć lub manipulować, aby wydobywać z nich smakołyki. Niektóre z nich możesz schować w przegródkach budki z winem lub wyciąć jeden lub więcej małych otworów w plastikowej butelce i wypełnić ją kibelkami. Układanki spowalniają ich jedzenie, jednocześnie wykorzystując swoje naturalne instynkty do polowania i poszukiwania pożywienia.
Jeżeli masz więcej niż jednego kota, być może będziesz musiał nakarmić go w osobnym pomieszczeniu lub postawić wysoko karmę dla kota o zdrowej wadze tam, gdzie tłusty kot nie może iść.