Ogród

Jak pozbyć się myszy z domu i ogrodu?

Myszy to małe gryzonie, które mogą bardzo uprzykrzać nam życie. W lecie grasują w ogrodzie, a wraz z nadejściem pierwszych jesiennych chłodów, szukają ciepłego schronienia i chętnie wchodzą do domów. Zobaczmy, jak pozbyć się myszy z domu i ogrodu.

Pułapka na myszy

Jednym z bardziej znanych sposobów walki z myszami jest stosowanie pułapek na myszy. To urządzenia, do których w celu przyciągnięcia gryzonia wkłada się coś do jedzenia. Gdy mysz wejdzie do środka, pułapka zamyka się, zabijając mysz. Tu mogą pojawić się jednak pewne problemy, bo mysz nie zawsze zostaje zabita od razu, czasem jest tylko mocno ogłuszona lub poraniona i uwięziona umiera w męczarniach. Poza tym pułapkę należy szybko opróżnić, bo zwłoki myszy będą się psuły i mogą spowodować inwazję much i innych owadów. Nie można jej zatem stosować w trudnodostępnych miejscach, np. za szafkami kuchennymi, gdzie jej częste sprawdzanie i opróżnianie byłoby bardzo kłopotliwe.

Trutka na myszy

Zdecydowanie lepszym sposobem pozwalającym na skuteczną walkę z myszami jest stosowanie trutki na myszy. To produkt, który można rozsypać w miejscu chętnie odwiedzanym przez gryzonie. Myszy skuszone zapachem trutki zjadają ją, a efektem jej zjedzenia jest śmierć myszy i jej mumifikacja. Odpada zatem problem z rozkładającym się ciałem myszy, a trutkę można rozsypać w dowolnym miejscu, nawet bardzo trudno dostępnym. Warto jednak pamiętać, że jest to środek trujący, więc powinien zostać zabezpieczony przed dostępem dzieci i zwierząt domowych.

Odstraszacz myszy

Nie każdy jednak chce walczyć z myszami tak radykalnymi sposobami, jak te wskazane powyżej. Niektórzy zamiast zabijać myszy wolą je tylko zniechęcać do odwiedzin w ich ogrodzie czy domu. Do tego celu mogą oni wykorzystać odstraszacz myszy, który emituje ultradźwięki niesłyszalne dla człowieka, ale uciążliwe dla gryzoni. Metoda ta jest uznawana za jedną z bardziej humanitarnych, a jednocześnie skutecznych metod walki z myszami w ogrodzie. Dzięki dużemu zasięgowi jeden odstraszacz może wystarczyć do ochrony całej powierzchni działki. Dźwięki, które emituje są nieprzyjemne nie tylko dla myszy, ale również szczurów, kun i innych gryzoni, a zatem korzystając z niego możemy z pomocą jednego urządzenia pozbyć się wielu różnych szkodników.

Kot

Wśród metod wali z myszami nie może zabraknąć kota, który jest ich naturalnym wrogiem. Co prawda nie wszystkie koty mają tak samo rozwinięty instynkt i chętnie polują na myszy, ale czasem już sam koci zapach wystarczy, by myszy nie zaglądały na nasze podwórko.