Zdrowie

Kamica nerkowa

Kamienie nerkowe (zwane również kamieniami nerkowymi, kamicą nerkową lub kamicą moczową) to twarde złoża złożone z minerałów i soli, które tworzą się wewnątrz nerek.

Dieta, nadmiar masy ciała, niektóre schorzenia, a także niektóre suplementy i leki są wśród wielu przyczyn kamieni nerkowych. Kamienie nerkowe mogą wpływać na każdą część dróg moczowych – od nerek do pęcherza moczowego. Często kamienie tworzą się, gdy mocz się zagęszcza, pozwalając minerałom skrystalizować się i skleić razem.

Przejście przez kamienie nerkowe może być dość bolesne, ale zazwyczaj nie powodują one trwałych uszkodzeń, jeśli zostaną rozpoznane w odpowiednim czasie. W zależności od sytuacji, możesz potrzebować tylko leków przeciwbólowych i picia dużej ilości wody, aby przekazać kamień nerkowy. W innych przypadkach – na przykład, jeśli kamień utkwił w drogach moczowych, jest związany z zakażeniem układu moczowego lub powoduje komplikacje – może być konieczna operacja.

Lekarz może zalecić profilaktyczne leczenie w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu kamieni nerkowych, jeśli istnieje zwiększone ryzyko ich ponownego wystąpienia.

Kamień nerkowy zazwyczaj nie powoduje objawów, dopóki nie porusza się w obrębie twojej nerki lub nie przechodzi do twoich moczowodów – rurek łączących nerki i pęcherz moczowy. Jeśli utknie w moczowcach, może zablokować przepływ moczu i spowodować obrzęk nerek oraz skurcz moczowodu, co może być bardzo bolesne. W tym momencie możesz doświadczyć tych oznak i objawów:

Poważny, ostry ból w boku i w plecach, poniżej żeber.
Ból, który promieniuje do podbrzusza i pachwiny
Ból, który przychodzi falami i zmienia się w intensywności
Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu
Inne oznaki i objawy mogą obejmować:

Różowy, czerwony lub brązowy mocz
Mętny lub śmierdzący mocz
Stała potrzeba oddawania moczu, częstsze niż zwykle oddawanie moczu lub oddawanie moczu w małych ilościach
Mdłości i wymioty
Gorączka i dreszcze w przypadku pojawienia się infekcji
Ból spowodowany przez kamień nerkowy może się zmienić – na przykład przenieść się w inne miejsce lub zwiększyć jego intensywność – w miarę jak kamień będzie przemieszczał się przez Twoje drogi moczowe.

Kiedy zwrócić się do lekarza
Umów się na wizytę u lekarza, jeśli masz jakieś objawy i symptomy, które cię martwią.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:

Ból tak silny, że nie możesz siedzieć spokojnie lub znaleźć wygodnej pozycji.
Ból z towarzyszącymi mu mdłościami i wymiotami
Ból, któremu towarzyszy gorączka i dreszcze
Krew w twoim moczu
Trudności z oddawaniem moczu

Przyczyny
Kamienie nerkowe często nie mają żadnej konkretnej, pojedynczej przyczyny, chociaż kilka czynników może zwiększyć ryzyko.

Kamica nerkowa powstaje, gdy Twój mocz zawiera więcej substancji tworzących kryształy – takich jak wapń, szczawian i kwas moczowy – niż płyn w moczu, który może ulec rozcieńczeniu. Jednocześnie w Twoim moczu może brakować substancji, które zapobiegają sklejaniu się kryształków, tworząc idealne środowisko do tworzenia się kamieni nerkowych.

Rodzaje kamieni nerkowych
Znając typ kamienia nerkowego, który masz pomaga określić jego przyczynę, i może dać wskazówki, jak zmniejszyć ryzyko uzyskania więcej kamieni nerkowych. Jeśli to możliwe, spróbuj zapisać swój kamień nerkowy, jeśli go przejdziesz, tak abyś mógł zabrać go do lekarza do analizy.

Rodzaje kamieni nerkowych obejmują:

Kamienie wapniowe. Większość kamieni nerkowych to kamienie wapniowe, zwykle w postaci szczawianu wapnia. Szczawian jest substancją wytwarzaną codziennie przez twoją wątrobę lub wchłanianą z twojej diety. Niektóre owoce i warzywa, jak również orzechy i czekolada, mają wysoką zawartość szczawianów.

Czynniki dietetyczne, wysokie dawki witaminy D, operacja bypassingu jelitowego i kilka zaburzeń metabolicznych mogą zwiększyć stężenie wapnia lub szczawianów w moczu.

Kamienie wapniowe mogą również występować w postaci fosforanu wapnia. Ten rodzaj kamienia jest bardziej powszechny w warunkach metabolicznych, takich jak kwasica cewkowo-nerkowa. Może być również związany z niektórymi lekami stosowanymi w leczeniu migreny lub napadów, takimi jak topiramat (Topamax, Trokendi XR, Qudexy XR).

Kamienie struwitowe. Kamienie struwitowe powstają w odpowiedzi na zakażenie dróg moczowych. Kamienie te mogą szybko rosnąć i stać się dość duże, czasami z niewielkimi objawami lub małym ostrzeżeniem.
Kamienie z kwasem moczowym. Kamienie z kwasem moczowym mogą powstawać u osób, które tracą zbyt dużo płynów z powodu przewlekłej biegunki lub złego wchłaniania, osób, które stosują dietę wysokobiałkową oraz osób z cukrzycą lub zespołem metabolicznym. Niektóre czynniki genetyczne również mogą zwiększać ryzyko powstawania kamieni z kwasem moczowym.
Kamienie cystynowe. Kamienie te tworzą się u ludzi z dziedzicznym zaburzeniem zwanym cystynurią, które powoduje, że nerki wydalają zbyt dużo specyficznego aminokwasu.