Zdrowie

Torbiel jajnika

Cysty jajnikowe to wypełnione płynem worki lub kieszenie w jajniku lub na jego powierzchni. Kobiety mają dwa jajniki – każdy o wielkości i kształcie migdałka – po każdej stronie macicy. Jaja (komórki jajowe), które rozwijają się i dojrzewają w jajnikach, są uwalniane w cyklach miesięcznych w latach rozrodczych.

Wiele kobiet ma w pewnym okresie czasu torbiele jajników. Większość torbieli jajników nie powoduje lub powoduje niewielki dyskomfort i jest nieszkodliwa. Większość z nich znika bez leczenia w ciągu kilku miesięcy.

Jednak torbiele jajników – zwłaszcza te, które pękły – mogą powodować poważne objawy. Aby chronić swoje zdrowie, należy regularnie przeprowadzać badania miednicy i znać objawy, które mogą sygnalizować potencjalnie poważny problem.

Objawy
Większość torbieli nie powoduje objawów i ustępuje samoistnie. Jednak duża cysta jajnikowa może spowodować:

Ból miednicy – tępy lub ostry ból w podbrzuszu po stronie torbieli
Pełnia lub ciężkość w brzuchu
Bloating
Kiedy spotkać się z lekarzem
W razie potrzeby należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną:

Nagły, silny ból brzucha lub miednicy
Ból z gorączką lub wymiotami
Jeśli masz te oznaki i objawy lub wstrząsy – zimno, lepka skóra, szybkie oddychanie, lekkość lub osłabienie – natychmiast zgłoś się do lekarza.

Przyczyny
Torbiel pęcherzykowa na jajniku
Torbiel pęcherzykowa Otwórz wyskakujące okienko dialogoweCorpus luteum w jajniku
Torbiel ciałka luteum Otwórz wyskakujące okienko dialogowe
Większość torbieli jajnikowych powstaje w wyniku cyklu miesiączkowego (torbiele czynnościowe). Inne rodzaje torbieli są znacznie mniej powszechne.

Cysty czynnościowe
W twoich jajnikach zazwyczaj co miesiąc powstają struktury przypominające cysty, zwane pęcherzykami. Pęcherzyki produkują hormony estrogenu i progesteronu oraz uwalniają jajo w momencie owulacji.

Jeśli normalny miesięczny pęcherzyk nadal rośnie, jest on znany jako torbiel czynnościowa. Istnieją dwa rodzaje torbieli funkcjonalnych:

Cysta pęcherzykowa. W połowie cyklu miesiączkowego jajo wybucha z pęcherzyka i przesuwa się w dół jajowodu. Cysta pęcherzykowa zaczyna się, gdy pęcherzyk nie pęknie ani nie uwolni swojego jaja, ale nadal rośnie.
Torbiel ciałka luteum. Kiedy pęcherzyk uwalnia swoje jajo, zaczyna produkować estrogen i progesteron do poczęcia. Pęcherzyk ten jest teraz nazywany corpus luteum. Czasami wewnątrz pęcherzyka gromadzi się płyn, który powoduje, że ciałko luteum staje się cystą.
Cysty czynnościowe są zazwyczaj nieszkodliwe, rzadko powodują ból i często znikają same w ciągu dwóch lub trzech cykli miesiączkowych.

Inne torbiele
Do rodzajów torbieli niezwiązanych z normalnym funkcjonowaniem cyklu miesiączkowego należą:

Cysty skórne. Nazywane również teratoma, mogą zawierać tkanki, takie jak włosy, skóra lub zęby, ponieważ tworzą się one z komórek embrionalnych. Rzadko są one nowotworowe.
Cystadenoma. Powstają one na powierzchni jajnika i mogą być wypełnione wodnistym lub śluzowatym materiałem.
Endometriomy. Powstają one w wyniku stanu, w którym komórki endometrium macicy rosną poza macicą (endometrioza). Niektóre z tych tkanek mogą przyczepiać się do Twojego jajnika i tworzyć wzrost.
Cysty i torbiele skórne mogą stać się duże, powodując przesunięcie się jajnika z położenia. Zwiększa to szansę na bolesne skręcenie jajnika, zwane skręceniem jajnika. Skręcenie jajnika może również spowodować zmniejszenie lub zatrzymanie przepływu krwi do jajnika.

Odtwarzanie wideo
Wideo: Owulacja
Pokaż transkrypcję do wideo: Owulacja
Czynniki ryzyka
Ryzyko rozwinięcia się torbieli jajnika jest zwiększone:

Problemy hormonalne. Należą do nich: przyjmowanie leku na bezpłodność – Clomiphene (Clomid), który jest używany do owulacji.
Ciąża. Czasami torbiel, która powstaje podczas owulacji, pozostaje w jajniku przez cały okres ciąży.
Endometrioza. Ten stan powoduje, że komórki endometrium macicy rosną poza Twoją macicą. Niektóre z tych tkanek mogą przylegać do Twojego jajnika i tworzyć wzrost.
Poważna infekcja miednicy. Jeśli infekcja rozprzestrzeni się na jajniki, może spowodować powstanie torbieli.
Poprzednia cysta jajnikowa. Jeśli ją miałaś, to prawdopodobnie rozwiniesz się bardziej.
Powikłania .
U niektórych kobiet rozwijają się rzadziej spotykane rodzaje torbieli, które lekarz stwierdza podczas badania miednicy. Cysty jajnikowe, które rozwijają się po menopauzie, mogą mieć charakter nowotworowy (złośliwy). Dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie badań miednicy.

Nierzadkie komplikacje związane z torbielami jajników obejmują:

Skręty jajników. Cysty, które się powiększają, mogą powodować przemieszczanie się jajnika, zwiększając szansę na bolesne skręcenie jajnika (skręcenie jajnika). Objawy mogą obejmować nagły początek silnego bólu miednicy, nudności i wymioty. Skręcenie jajnika może również zmniejszyć lub zatrzymać przepływ krwi do jajników.
Pęknięcie. Torbiel, która pękła, może powodować silny ból i wewnętrzne krwawienie. Im większa cysta, tym większe ryzyko pęknięcia. Silna aktywność, która ma wpływ na miednicę, np. stosunek pochwowy, również zwiększa ryzyko.
Więcej informacji
Cysty jajnikowe i niepłodność: Połączenie?
Zapobieganie
Chociaż nie ma sposobu na zapobieganie cystom jajnikowym, regularne badania miednicy pomagają zapewnić, że zmiany w jajnikach zostaną rozpoznane jak najszybciej. Bądź czujna na zmiany w swoim miesięcznym